Енергетична криза: як франківцям економити

Українці – особлива нація, котра вміє швидко адаптуватись до різних ситуацій, навіть таких складних як енергетична криза. Тривалий час обмеження використання електроенергії, дозволив переоцінити ситуацію, вигадати нові способи економії та вибудувати майбутні перспективи. Як франківцям економити під час енергетичної кризи – у статті на frankivsk-trend.in.ua.

Поради від ОВА Франківщини

Для 21 підприємства розробили графіки обмеженого споживання електроенергії. “Прикарпаттяобленерго” ознайомило керівників з нововведенням та наголосило, що вони повинні переглянути виробничі цикли, аби відповідати обмежувальним графікам. Складна ситуація в енергосистемі змушує до таких дій. В разі недотримання нових правил, енергетики будуть самостійно обмежувати підприємства в електроенергії. Також, у разі зниження температури за позначку -12 градусів морозу, котельні не вимикатимуть.

Світлана Онищук – голова ОВА наголосила ще восени, аби скоротити використання електроенергії мешканцям потрібно мінімізувати споживання зі 7:00 до 23:00 години. Голови територіальних громад повинні не забувати нагадувати громадянам про таку економію. 

Що стосується зовнішньої реклами та вуличного освітлення, то це питання повинно бути на контролі органів місцевого самоврядування. 

Як студенти економлять

Студентам інженерно-екологічного інституту на базі Івано-Франківського національного технічного університету нафти та газу підвищили енергоефективність свого навчального корпусу. Питання економії енергетичних ресурсів стоїть гостро. Енергетична криза відчутно вплинула і на університетське життя.

Просторі корпуси університету нафти на газу потребують багато світла та тепла. Енергоощадження зараз є пріоритетним напрямком розвитку в державі, тому й вимоги до енергоефективності об’єктів підвищуються.

Щоб економити під час енергетичної кризи та підвищити енергоефективність будівель університету, взялись розв’язувати питання студенти з інженерно-екологічного інституту. За сприяння директора Мазура Мирослава, студенти Пасяка Р. і Турелик Б. провели дослідження тепловтрат у п’ятому корпусі. 

Для цього хлопці скористались тепловізорами. В ході експерименту вдалось встановити, що значна частина тепла витрачається через нагрівання стіни позаду радіаторів опалення. Було прийнято рішення екранувати стіни та змінити циркуляцію повітря за батареями.

Для збільшення енергоефективності головний інженер Іванов. В. обрав спінений поліетилен із фольгованим покриттям. Таку плівку студенти клеїли на стіни за радіаторами.Таким чином з’явилась можливість економити до 20% енергії.

Також у планах змінити радіаторні решітки, аби покращити циркуляцію повітря. Завдяки цьому, стане можливо економити ще 10% енергії. Плюсом є те, що витрати на такі заходи не є високі. Зате, можна ефективно скоротити використання газу та позитивно вплинути на комфорт під час навчання студентів.

Ревізія енергоспоживання

Правила свідомого споживання вже відомі франківцям. Втім, нагадувати про економне використання енергоресурсів потрібно. По можливості, слід мінімізувати використання бойлерів, посудомийок, пральних машин, прасок, особливо у години пік. Таке добровільне обмеження споживання електроенергії франківців дозволяє на 20% зробити стабільнішою роботу української енергосистеми.

Політикін М., котрий заснував платформу “Misto Energy” рекомендує містянам провести ревізію енергоспоживання протягом дня. Слід порахувати, скільки вийде економити, якщо вимкнути комп’ютер, кавоварку, електричний бойлер, фен чи посудомийну машину. Також не зайвим буде змінити всі лампи на лед-освітлення. Заряджати електромобілі, телефони та прати лише вночі.

Також варто привчати себе частіше ходити пішки. А саме – не користуватись ліфтом без крайньої потреби. Такий крок не лише пропагує вислів, що рух – це життя. Слід пам’ятати, що у зв’язку з енергетичними перебоями, можна застрягнути в ліфті на невизначений час. 

Політикін не заперечує той факт, що постійна економія на патріотичному підґрунті не зможе довго діяти. Слід заохочувати містян, наприклад, встановлювати двозонні лічильники “день/ніч”. Вони мають диференційований тариф на електричну енергію для більшого її споживання саме в нічні години. Вартість такого лічильника – близько двох тисяч зі встановленням.

Оскільки лютий ще може “потішити” морозами, є ризик, що енерговитрати знову зростуть. Щоб не вмикати кондиціонери та електроприлади, влада дає франківцям вже не нові, з початку опалювального сезону, поради. А саме: вдягатись тепліше навіть вдома, більше рухатись, пити гарячі напої, займатись спортом, не провітрювати надто довго кімнати, аби не втрачати тепла. 5 хвилин для одночасного провітрювання всіх кімнат – цілком достатньо. 

Температуру в приміщенні потрібно підтримувати на рівні 18-20 градусів. Так, для когось це досить прохолодно. Втім, такий мікроклімат і достатня вологість повітря корисні для дихальної системи та комфортного сну. Варто пам’ятати й про утеплення дому. Такі маніпуляції дозволять скоротити втрати тепла та довше підтримувати температуру в приміщенні на одному рівні.

Слід не забувати вимикати світло, якщо ви не знаходитесь в кімнаті. Так, 30% місячного обсягу електроенергії витрачається на освітлення пустих приміщень. Зміна всіх ламп на енергоощадні дозволить продовжити час їх експлуатації та зекономити електроенергію.

Не зайвим буде нагадати, що холодильник треба розташовувати якомога далі від газової плити чи батарей; від місць, де потрапляють прямі сонячні промені. Також не треба ставити в холодильник ще гарячу їжу. 

Франківці повинні пам’ятати, якщо в домі є стара проводка, її обов’язково слід замінити на нову. Це не лише скоротить енергетичні затрати, але й допоможе уникнути пожежі та зберегти життя.

Також, містянам варто скористатись прикладом студентів – встановити за домашніми радіаторами тепловідбивні екрани. Відповідний матеріал можна знайти в будь-якому господарському магазині. Близько 100 гривень з бюджету дозволить підвищити температуру в приміщенні на 2-5 градусів. 

“Зелена енергетика”

Так, інновації вже тут, у Франківську. І час енергетичної кризи відкриває для містян нові можливості у використанні енергії. Це сонячні, гідро та вітрові електростанції.

Президент наголошує на тому, що Україна повинна стати лідером у розбудовуванні “зеленої енергетики”. Благо, можливості для цього на Франківщині теж є. Децентралізована енергосистема дає багато переваг, головною з яких є енергетична свобода.

Питання енергетичної кризи на Франківщині можна значно пом’якшити завдяки сонячним, гідро та вітровим електростанціям. На додаток, – це вклад у майбутнє.Прикарпаття  має високий вітроенергетичний потенціал. ВЕС (вітрові електростанції) призначені для перетворення чистої енергії вітру в електрику, що широко використовується в повсякденному житті. Сила вітру – невичерпне джерело енергії.

Так, у Шевченковому на Прикарпатті працює, наразі, єдиний така ВЕС. Вітряк має потужність 600 КВт/год. Компанія “Вінд Енерджі” планує встановити ще три з такою самою потужністю та два до 1200 КВт/год.

На Франківщині працює двадцять промислових об’єктів відновлюваної енергетики. Вони продають енергію за “зеленим” тарифом. Тут 14 – сонячні електростанції, п’ять – гідроелектростанції, одна – вітрова. Тішить той факт, що кількість об’єктів, котрі генерують електрику з ВДЕ стрімко росте.

Містянам, заради економії, варто задуматись про встановлення сонячних панелей для дому. Хай поступово, але це прекрасна альтернатива і можливість не залежати від ситуації в країні. Наприклад, франківське підприємство “Solar Technology” встановило в межах області більше як 80 приватних сонячних станцій, а це 120 тис. інстальованих панелей. 

Компанія працює на ринку вже понад три роки та успішно втілює в життя плани своїх клієнтів. Автономні станції дають можливість використання панелей як основне джерело електроенергії, безперебійне та резервне живлення. Інвертор віддає в мережу всю енергію, що виробляють сонячні батареї. Станція ж дозволяє підключати “зелений тариф”.

Сонячна електростанція дає можливість зменшити витрати на оплату електроенергії, забезпечити житло автономним, або резервним екологічним джерелом електропостачання, навіть, отримувати прибутки (якщо згенеровано більше електроенергії, ніж споживається будинком, її можна продати державі, підключившись до “зеленого тарифу”).

Comments

.,.,.,.