Де франківцям шукати гранти на стартап. Як вдало написати заявку

6 лютого 2023 пройшов Pitch Day. 14 українських компаній взяли участь у змаганні, аби представити власні стартапи на SXSW 2023 в США (Остін). Журі обрало 8 переможців, котрі отримали свої стенди та запрошення на захід “Ukraine & Friends”, пише frankivsk-trend.in.ua. Серед переможців були: “Esports Charts”, “3DLOOK”, “WE/AR Studio”, “V-Art” та ін. Але як молодому франківському стартапу знайти грант на розвиток своєї діяльності, аби в перспективі мати змогу взяти участь у подібному змаганні?

Український фонд стартапів

Часто, креативні франківці стикаються зі ситуацією при якій, є велике бажання реалізувати круту ідею, але можливостей бракує. Створити команду, знайти інвесторів, купити устаткування, запустити виробництво, відвідувати конкурси чи виставки – все це вимагає додаткового фінансування. Власних заощаджень, часто, не вистачає. У такій ситуації за підтримкою у вигляді гранту можна звертатись до Українського фонду стартапів, пише buduysvoe.com.

Юридичний консультант А. Ігнатенко розповіла, що державний Фонд діє за підтримки Кабінету міністрів України. Він націлений на створення та розвиток стартапів на початкових стадіях. Це дає змогу підвищити конкурентоспроможність стартапу у глобальному розумінні.

Фонд може фінансувати стартап на ранній стадії на суму від 25 тис. до 50 тис. доларів. Також можна отримати грант до 75 тис. доларів. Часто, молоді стартапи отримують фінансову допомогу у вигляді проходження акселерації. Акселерація – це інтенсивна програма розвитку стартапу за підтримки досвідчених наставників. 

До речі, команда стартапу обирає самостійно, де має намір проходити акселерацію. Це можуть бути  українські та міжнародні акселератори, котрі є акредитовані Фондом. На цей процес організація виділяє до 10 тис. доларів.

Стартап може скористатись також програмою інноваційних ваучерів Фонду. Допомога виділяється у розмірі 10 тис. доларів на один стартап. Діє ініціатива “Корпоративні інновації” спільно з Європейською бізнес-асоціацією. Ціллю є впровадження розробок українських стартапів на підприємствах. Так було створено платформу, котра допомагає шукати бізнесам та стартапам одне одного.

Фонд також розширює та сприяє партнерству, співпраці з представниками української та міжнародної стартап-екосистеми. Таким чином, перспективний франківський стартап може отримати від Фонду грант в розмірі 95 тис. доларів.

До слова, у Франківську за акселерацією можна звертатись до ТАІФ Акселератора жіночих стартапів креативних індустрій, акселератора School of Business & Management на базі Прикарпатського національного університету ім. Стефаника.

Вимоги до стартапу

Звичайно, просто так давати гроші на розвиток ідеї ніхто не буде. Потрібно відповідати певним вимогам, які висуває Український фонд стартапів:

  • на грант може розраховувати суб’єкт підприємницької діяльності, котрий є зареєстрованим у визначеному законом порядку;
  • стартап повинен бути націленим на отримання прибутку, досягненні соціального ефекту від просування на ринок нової чи вдосконаленої технології, товару, рішення для виробництва, адміністративного, комерційного чи іншого характеру;
  • діяльність стартапу повинна бути глобально орієнтованою, а бізнес-модель – масштабованою та повторюваною;
  • якщо стартап подає заявку на отримання гранту, то на той момент проєкт не повинен отримувати інвестиції чи іншу допомогу на суму, більше ніж 300 тис. доларів за весь період дільності;
  • також на час подачі заявки, загальний прибуток повинен становити не більше ніж 300 тис. доларів за останній рік діяльності.

Простими словами, як стверджує експерт, потрібно зареєструватись, ознайомитись зі всіма пунктами програми гранту, подати заявку та очікувати рішення.

Фонд постійно отримує заявки від українських стартапів та оцінює їх. Подати документ можна через онлайн платформу організації. Також експерти повинні зрозуміти, наскільки стартап відповідає усім вимогам Фонду та оцінити його. Конкурсна комісія переглядає пітч (коротку презентацію) та оцінює його. Якщо проєкт було вдало захищено, відбувається підписання грантової угоди. По отриманні гранту, стартап повинен подавати відповідну звітність.

Заявку франківський стартап може надати через вебпортал Фонду. Потрібно заповнити стандартизовану електронну форму, згідно з інструкцією, та залишити свій електронний підпис usf.com.ua

Як написати заявку

Аби вдало подати заявку, експерт Фонду також описує моменти, які отримують найбільше запитань. Саме з ними, зазвичай, у стартаперів виникають труднощі. 

Першим кроком є, звичайно, реєстрація на сайті. Тоді потрібно визначитись з тим, на який грант претендує ваш стартап. Якщо це “pre-seed”, то прототипу майбутнього проєкту поки що немає. В цьому випадку дільність стартапу направлена на його розробку, аби надалі вивести модель на ринок споживачів. 

Якщо ви претендуєте на грант в категорії “seed”, – це означає, що прототип у вас вже є і він вийшов на ринок.

В заявці обов’язково потрібно вказати: назву стартапу; відповідну категорію; назву юридичної особи (ТОВ, або ФОП); ІПН юридичної особи; логотип стартапу; посилання на сайт стартапу; вказати короткий опис проєкту українською та англійською мовами, аби фонд зміг використати це у своїх матеріалах; залишити презентацію в форматі PDF; також спеціальний відеозапис презентації, тривалістю до 8 хвилин, створений для фонду.

Зазвичай, перевірка заявки триває від кількох тижнів до місяця. Експерти фонду встановлюють, наскільки коректно та повно заповнений документ, його відповідність положенню грантової програми Фонду розвитку інновацій.

Аліна Ігнатенко розповіла, що коли заявка вдало пройде перевірку, вона потрапляє на оцінку до експертів. Аби рішення було максимально ефективним, в перевірці по кожному пункту беруть участь мінімум два експерти. Аналізують команду, ринок, продукт, технологію та стратегію. У ситуацію, коли різниця між балами журі дуже відрізняється, залучають ще одного експерта.

Пані Аліна наголошує, що не варто розчаровуватись, якщо з першого разу ваш стартап не пройшов. Багато проєктів, перш ніж отримати грант, подавали заявку по кілька разів. Аби могти представляти свій проєкт під час пітчу, потрібно, аби стартап набрав понад 12 балів з 20 можливих. Про запрошення на пітч, команда стартапу отримує відповідне повідомлення в особистому кабінеті на сайті Фонду.

Про неочевидне

Грант – це безповоротна допомога від донорської організації. Кошти надають на розвиток справи, або певних оплачених послуг експертів, у вигляді технологій, матеріалів і т.д.  Головне – пам’ятати, що грант повинен бути використаний стартапом лише за цільовим призначенням, що вказано у заявці. Важливо вчасно надавати звіт про діяльність стартапу з отриманими коштами. Про це говорить ще одна експертка Українського фонду стартапів та засновниця “GrantCore” Олеся Мальована.

На що стартапи, зазвичай, беруть гранти: на маркетинг, розширення штату, автоматизацію процесів; розробку прототипів та доопрацювання продукції чи послуги; покупку обладнання та старт виробництва; участь в конференціях, виставках, або організацію власного заходу; на консультування з експертами; на акселерацію.

Дуже важливо підготувати усі необхідні документи. Щоб надати грант стартапу, Фонду потрібно також врахувати усі ризики. Для цього аналізують реєстраційні документи, податкові та фінансові звіти. Якщо раніше вже були певні порушення умов гранту, логічно, що такому проєкту не будуть рекомендувати надавати фінансову підтримку.

Щодо стратегії, її потрібно прогнозувати мінімум на п’ять років. Тематика гранту повинна збігатись зі стратегією вашого стартапу.

Франківським стартаперам слід бути готовими, що розмір гранту пропорційний до роботи з опису проєкту. Якщо стартап претендує на невеликий грант у розмірі до 10 тис. доларів, то заповнити доведеться до 15 сторінок у заявці. Якщо сума більш як 100 тис. доларів – до 200 сторінок з інформацією про проєкт.

Comments

.,.,.,.