Акселератор на базі громадської “Туристичної Асоціації Івано-Фракнівщини””ТАІФ” – це перший Прикарпатський соціальний інститут підтримки жіночих стартапів в креативних індустріях. Програма акселерації дозволяє учасницям отримати наставницю, професійне навчання та просування на ринку, налагодити зв’язки з успішними жіночими бізнесами, користуватись сучасним устаткуванням в майстерні-студії акселератора, пише frankivsk-trend.in.ua.
“Створено жінками 2023”
За останні п’ять років, завдяки акселератору креативних жіночих стартапів, у конкурсах взяли участь 347 жінок-підприємців. До фіналу потрапило 26, а 12 стали переможницями. 4 жінки отримали спеціальні відзнаки. Їх діяльність охоплювала медичну, харчову, косметичну галузь, виробництво іграшок, надання освітніх та транспортних послуг. За весь час жінки отримали виплати на суму в 500 тис. грн.
У 2023 успішний жіночий стартап у Франківську має можливість виграти 100 тис. грн на розвиток власної справи. Також переможниця зможе відвідати Париж. Усі жінки-підприємиці, котрі потраплять у фінал, отримають нагоду стати членкинями Франко-української торгово-промислової палати та заручитись підтримкою наставників.
Старт подачі заявок відбувся 3 лютого. В конкурсі “Створено жінками 2023” можуть брати участь бізнеси, котрі продовжують вести підприємницьку діяльність в умовах війни. До того ж участь безплатна. До 15 березня потрібно подати заявку на сайті, власну презентацію, відео про проєкт та офіційний реєстраційний документ. Для участі підприємство повинно мати за плечима, мінімум, три місяці роботи та певну результативність.
Заявки оцінюватимуть за метою діяльності, оригінальністю ідеї, баченням стратегії, якістю презентації. Ті підприємиці, котрі отримають найвищі оцінки, пройдуть до наступного туру, в якому на них будуть чекати співбесіди з журі.

Акселератор жіночих стартапів
Акселератор, на базі Туристичної асоціації Івано-Франківщини “ТАІФ”, означає “прискорювач”. Такі організації не є новими у світі бізнесу. Багато стартаперів прагнуть знайти гідного наставника та під його “крилом” отримати нові знання щодо свого фаху, навчитись планувати, управляти, проштовхнутись серед партнерів, зробити рекламу серед покупців, запустити власну лінію продукції чи випробувати новітню технологію.
За сприяння акселератора, франківки можуть розвивати свою креативну справу. “ТАІФ” – перший у Прикарпатті соціальний інститут активної підтримки для жіночих стартапів серед креативних індустрій Франківська.
Чому лише жіночі стартапи? Саме жінки вкладають у створення оригінального та привабливого продукту на ринку споживачів увесь свій талант та турботу. Втім, дорогу від дрібного бізнесу до “акули” у вибраній ніші може пройти не кожна. Причини цьому досить очевидні: сімейні турботи, чоловік та діти, побут. Жінкам-стартаперам, навіть при сильному бажанні, на розвиток бізнесу просто не вистачає часу.
За таких обставин, важко якісно розвивати управлінські навички, досліджувати свою нішу, кінцевого споживача. А це напряму впливає на дизайн та на те, яким чином ефективно продавати свій продукт. Початківцям в бізнесі не вистачає технічних можливостей, щоб якісно протестувати та запустити власну продукцію.
“ТАІФ”, котра надихнулась ідеєю розвивати жіночі бізнеси, має на меті задовольняти потреби гостей міста та впливати на їх позитивні враження від Франківська. Організація продовжує роботу над вдосконаленням та розвитком акселератора креативних жіночих стартапів.

Мета та принципи акселератора
Організатори акселератора для жіночих стартапів вірять, що приватний сектор є ключовим у просуванні принципів рівності гендерів та збільшенні можливостей для самореалізації жінки. У “ТАІФ” впевнені, що прекрасна стать може не лише змінити світ на краще, але й зробити вагомий вклад у розвиток економіки.
Жінок-підприємиць в українському бізнесі, справді, мало. Бізнесвумен не має змоги задовольнити свій економічний та бізнесовий потенціал повною мірою. Місцева та українська економіка може якісно зрости, якщо посприяти участі жінок в бізнесі. Це відобразиться позитивно і на якості життя.
Організація має інструменти для інвестування в розвиток жінок-лідерів. Вони можуть успішно реалізовувати себе в бізнесі, вчитись для цього у наставника будувати ділові відносини із жінками, вже успішними в бізнесі, залучати учасниць до міжнародного співробітництва. Акселератор дає можливість відкрити та краще зрозуміти бізнесовий потенціал стартапу, бути впевненою у підтримці.
Метою акселератора є сприяти становленню та розвитку стартапів франківських жінок, реалізовувати їх ідеї серед креативних індустрій міста, підвищувати кваліфікацію, розвивати нові навички та сприяти комунікації у бізнесі.
Акселератор підтримує жіночі стартапи у таких креативних індустріях як: створення відео- та кінопродуктів, дизайн, різні види мистецтва (сценічне, музичне, перформативне, декоративно-прикладне, образотворче, візуальне та ін.), ремесла, гастрономія, мода, фото, менеджмент фестивалів, креативні, культурні ініціативи та ІТ-рішення для них.
“ТАІФ” ставить перед собою такі завдання: вплинути на здатність жінок успішно вести свій бізнес; створити умови, аби жінки мали партнерів в креативних індустріях; розвивати їх у Франківську за допомогою реалізації бізнесових ідей жіночих стартапів.
Учасниці акселерації отримують: стажування у лідерок креативних бізнесів, які отримали успіх та визнання у певних галузях; зустрічі та налагодження комунікацій з іншими учасницями, лідерками креативних галузей; можливість використовувати сучасне устаткування в майстерні “ТАІФ”; презентувати свої проєкти перед потенційними партнерами та інвесторами; просування на ринку; можливість навчатись професійного розвитку та побудові успішного бізнесу.

Перший експеримент. “Жінка до жінки”
У 2019 вкінці листопада відбулась презентація результатів першого креативного експерименту “ТАІФ”. 10 учасниць акселератора отримали можливість реалізувати свої стартапи.
Для учасниць виступала голова “ТАІФ” Федорович Оксана, яка розповідала про те, що в основі сучасного бізнесу є інновації. Частина яких спрямована на розвиток бізнесу. Саме в цьому питанні жінкам-стартаперам допомагає акселератор.
З 20 заявок було відібрано 10 учасниць. Жінки представляли свої бізнесові ідеї у сфері парфумерії, сувенірних товарів, декору та текстилю, ілюстрації, моди, кулінарії, школі креативу та сервісному медіа.
До Ради акселератора входили такі лідери креативних індустрій як: Оксана Савчук (колишня секретарка міської ради, авторка міських муралів), Павло Валько (музикант, автор короткометражок, та співзасновник “Spilnoproduction”), Надія Кромчак (начальниця управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету міської ради, відповідальна за впровадження проєкту “ПРОМІС”) та ін.
Конкурс мав назву “Жінка до жінки”, бо його основним завданням було започаткувати та налагодити жіночу бізнесову спільноту, запустити комунікації між успішними жінками-підприємцями, що починають свій шлях чи змінюють напрямок діяльності. Кожна учасниця мала свою наставницю.
Серед менторок були: Абрамова Тетяна – заснувала трикотажний дім “РІТО”, Калібаба Альона – “СЕО Часопис / Rent 24”, стартап-євангелістка у “RADAR-tech”, викладає креативне підприємництво в бізнес-школі, Фіщук Тетяна – керує напрямком комунікацій та піаром у “Всі. Свої” та ін.