Вперше у Івано-Франківську проведуть фестиваль класичного кіно у форматі 4:3. Ініціатором такого фестивалю короткого метра є Олександр Гойсан. Серед локацій, де відбудуться покази – «Асортиментна кімната», що на Промприладі, Котельно-зварювальний завод та Палац Потоцьких. Програма фестивалю міститиме не лише покази кінострічок, але і лекції, воркшопи від українських режисерів, дискусії про кіномистецтво. Далі на frankivsk-trend.
Що таке короткий метр 4:3
Такий формат кадру вважається класичним, його використовували ще за часів видатних братів Люм’єрів. «35 міліметрів» є головною деталлю в універсальній мові кіно. Такий кадр став єдиним для держав усього світу, які створювали і показували фільми. Із плином часу і розвитком технологій, зміною сприйняття візуального мистецтва, формати вимушені були мінятися. Спершу на це вплинув розвиток звукового кіно і забуття німого, далі у хід пішли телевізори. Як наслідок, у світі кіно з’явилися численні формати для телебачення і кінотеатрів – від широкоекранних до мініатюрних. Всі ці причини нашарувалися на задуми режисерів – вони відтепер створювали мізансцени по-новому.
Проте про формат 4:3 не забули. Для особливого ефекту, для передання іншої естетики, для демонстрації своєрідно «фішки» режисера, такий кадр залишається поширеним на екранах. Інколи його використовують для передачі ностальгії. А також – для побудови абсолютно іншого простору в масштабах кадру.
Чим дивуватиме фестиваль
Фестиваль короткого метру у Франківську відбудеться 23-25 вересня. Це будуть покази фільмів, публічні зустрічі, дискусії та навчання. Як розповідають автори, ініціювали такий фест задля сталої практики унікальних кінопоказів у місті та воркшопів зі сфери кіноіндустрії. Адже зазвичай кінофестивалі у Франківську проводили у межах інших масштабних подій культури. Окрім того, автори хочуть створити у місті своєрідну подію, котра зможе збільшити популярність українських і світових стрічок цього формату. До того ж, фестиваль буде безкоштовним і відкритим для місцевих спільнот.
Фестиваль у Франківську буде першою версією місцевих фестивалів, він створений спільно із «Асортиментною кімнатою», «Сучасним українській кіно» (СУК) та «Франківською Кінокомісією». Зараз на розгляд конкурсу надійшло більше тисячі стрічок із 40 країн. У межах фестивалю журі конкурсної програми буде визначати, хто переміг в українській та міжнародній секціях відповідно. До складу журі увійдуть українські профі у сфері кіноіндустрії.
Усі події фестивалю у Івано-Франківську організують у трьох локаціях. Відкриють подію 23 вересня у Палаці Потоцьких. А із 24 до 26 вересня на території Асортиментної кімнати і Котельно-зварювального заводу відбудуться покази та лекції.
Про авторів
Олександр Гойсан. Автор ідеї та організатор цього дійства. Учасник більш ніж 25 кіноконкурсів на фестивалях Європи, США, Ірану та України. Здобув чимало міжнародних премій та відзнак у галузі кіномистецтва, зокрема, короткого метру.
Анна Потьомкіна. Представляє арт-простір «Асортиментна кімната». Одна з ініціаторок фестивалю. Цьогоріч була координаторкою «Втілення: навчальна програма для молоді», його організовували за підтримки «Дому Європи». Анна була кураторкою численних мистецьких проєктів, програми «Інша освіта» і фестивалю «Деталізація».
Соня Слюсаренко. Одна з організаторок фесту. Молода акторка й авторка фільмів, режисерка. Мала одну з головних ролей у серіалі «Секс, інста і ЗНО», а також короткометражці «Останні дні літа».