У Франківську проведуть міжнародний кінофестиваль короткого метру 4:3

Вперше у Івано-Франківську проведуть фестиваль класичного кіно у форматі 4:3. Ініціатором такого фестивалю короткого метра є Олександр Гойсан. Серед локацій, де відбудуться покази – «Асортиментна кімната», що на Промприладі, Котельно-зварювальний завод та Палац Потоцьких. Програма фестивалю міститиме не лише покази кінострічок, але і лекції, воркшопи від українських режисерів, дискусії про кіномистецтво. Далі на frankivsk-trend.

Що таке короткий метр 4:3

Такий формат кадру вважається класичним, його використовували ще за часів видатних братів Люм’єрів. «35 міліметрів» є головною деталлю в універсальній мові кіно. Такий кадр став єдиним для держав усього світу, які створювали і показували фільми. Із плином часу і розвитком технологій, зміною сприйняття візуального мистецтва, формати вимушені були мінятися. Спершу на це вплинув розвиток звукового кіно і забуття німого, далі у хід пішли телевізори. Як наслідок, у світі кіно з’явилися численні формати для телебачення і кінотеатрів – від широкоекранних до мініатюрних. Всі ці причини нашарувалися на задуми режисерів – вони відтепер створювали мізансцени по-новому.

1

Проте про формат 4:3 не забули. Для особливого ефекту, для передання іншої естетики, для демонстрації своєрідно «фішки» режисера, такий кадр залишається поширеним на екранах. Інколи його використовують для передачі ностальгії. А також – для побудови абсолютно іншого простору в  масштабах кадру.

Чим дивуватиме фестиваль

Фестиваль короткого метру у Франківську відбудеться 23-25 вересня. Це будуть покази фільмів, публічні зустрічі, дискусії та навчання. Як розповідають автори, ініціювали такий фест задля сталої практики унікальних кінопоказів у місті та воркшопів зі сфери кіноіндустрії. Адже зазвичай кінофестивалі у Франківську проводили у межах інших масштабних подій культури. Окрім того, автори хочуть створити у місті своєрідну подію, котра зможе збільшити популярність українських і світових стрічок цього формату. До того ж, фестиваль буде безкоштовним і відкритим для місцевих спільнот. 

Фестиваль у Франківську буде першою версією місцевих фестивалів, він створений спільно із «Асортиментною кімнатою», «Сучасним українській кіно» (СУК) та «Франківською Кінокомісією». Зараз на розгляд конкурсу надійшло більше тисячі стрічок із 40 країн. У межах фестивалю журі конкурсної програми буде визначати, хто переміг в українській та міжнародній секціях відповідно. До складу журі увійдуть українські профі у сфері кіноіндустрії. 

Усі події фестивалю у Івано-Франківську організують у трьох локаціях. Відкриють подію 23 вересня у Палаці Потоцьких. А із 24 до 26 вересня на території Асортиментної кімнати і Котельно-зварювального заводу відбудуться покази та лекції.

1

Про авторів

Олександр Гойсан. Автор ідеї та організатор цього дійства. Учасник більш ніж 25 кіноконкурсів на фестивалях Європи, США, Ірану та України.  Здобув чимало міжнародних премій та відзнак у галузі кіномистецтва, зокрема, короткого метру.

Анна Потьомкіна. Представляє арт-простір «Асортиментна кімната». Одна з ініціаторок фестивалю. Цьогоріч була координаторкою «Втілення: навчальна програма для молоді», його організовували за підтримки «Дому Європи». Анна була кураторкою численних мистецьких проєктів, програми «Інша освіта» і фестивалю «Деталізація».

Соня Слюсаренко. Одна з організаторок фесту. Молода акторка й авторка фільмів, режисерка. Мала одну з головних ролей у серіалі «Секс, інста і ЗНО», а також короткометражці «Останні дні літа». 

Comments