Скоріш за все, всім нам відома пісня «Ой, ти, дівчино, з горіха зерня», яку більшість людей вважають народною. Автором слів до цієї пісні є видатний український поет Іван Франко. Але хто ж тоді написав музику до цього вірша? Тут варто згадати про такого композитора як Анатолій Кос-Анатольський, адже саме він поклав на музику вищезгаданий вірш Франка. І це далеко не одна відома робота Анатолія Кос-Анатольського, який народився на Прикарпатті. Він склав багато пісень, романсів, опер, оперет, балетів, написав музичні твори для фортепіано, арфи та скрипки, працював над створенням хорової музики і вокально-симфонічних творів. Творчі здобутки цього композитора можна по праву назвати визначними. Читайте далі про життя і творчість Кос-Анатольського на «frankivsk-trend».
Біографія

Анатолій Йосипович Кос, який пізніше взяв собі псевдонім Кос-Анатольський, народився 1 грудня 1909-го року в місті Коломия Івано-Франківської області. Хлопець виховувався в інтелігентній гуцульській родині. Його батько, Йосиф Кос, був відомим лікарем на Галичині. А мама Анатолія, Лідія Кос, була піаністкою. Тому в родині майбутнього композитора до музики ставилися дуже прихильно, що й, очевидно, перейняв від рідних Анатолій.
Хлопець навчався в українській Станіславській гімназії. Займатися музикою він почав ще в юні роки, під час навчання. Анатолій Кос організував хор і почав записувати свої перші пісні. Після закінчення гімназії він вступив до Львівського університету, де навчався на юридичному факультеті. У 1934-му році закінчив навчання у Львівській консерваторії. Впродовж 30-х років минулого століття Кос- Анатольський грав в одному з найпопулярніших музичних колективів Львова – Джаз-капелі Яблонського («Ябцьо-Джаз»), яку очолював Леонід Яблонський. З 1934-го по 1937-й роки Анатолій Кос-Анатольський працював викладачем у Стрийській філії Вищого музичного інституту імені М. Лисенка.
Юридична освіта також знадобилася композитору, оскільки у 1938-1939 роках він пропрацював адвокатом у невеликому містечку Залізці, що на Тернопільщині.
У 1941-му році Анатолій Кос-Анатольський почав працювати над першою самостійною творчою роботою. Він створював музичне оформлення до театральних спектаклів Львівського музично-драматичного театру. У воєнні часи музикант не виїжджав за межі Західної України. Впродовж цих років він також працював концертмейстером і викладав в одній з музичних шкіл Львова. Після Другої світової війни Кос-Анатольський став членом, а згодом і головою правління Львівського обласного відділення Спілки радянських композиторів України (Національна спілка композиторів України). З 1952-го року Анатолій Йосипович почав викладати у Львівській консерваторії імені М. Лисенка. У 1973-му році став професором Львівської консерваторії.
Анатолій Кос-Анатольський помер в листопаді 1983-го року. Він похований на Личаківському цвинтарі у Львові.

Визначні твори композитора
Як згадувалося раніше, Анатолій Кос-Анатольський є автором опери, оперети, балетів, симфонічних і вокально-симфонічних творів, концертів, хорової і сольної музики.
Він написав оперу «Назустріч сонцю», оперету «Весняні грози», балети «Хустка Довбуша», «Сойчине крило» і «Орися». До його вокально-симфонічних творів належать: кантата «Давно те минуло», ораторія «Від Ніагари до Дніпра» і поема «Львівська легенда». Серед творів Кос-Анатольського для симфонічного оркестру є Сюїта з власних балетів та концертна увертюра «Гаудемаус». Він також склав «Закарпатську рапсодію» для скрипки і чимало творів для фортепіано, зокрема «Гуцульську токату» і 12 прелюдій.
Анатолій Кос-Анатольський поклав на музику вірші «Думи мої» (Л. Українки), «Зустріч на стерні», «На горах Карпатах» (П. Воронька) та інші. Композитор написав власні романси – «Солов’їний романс» і «Ой піду я межи гори».
Ці та інші музичні твори Анатолія Кос-Анатольського можна знайти в мережі і навіть послухати, як вони звучать. Учні і викладачі українських музичних шкіл та училищ по сьогодні виконують твори цього талановитого композитора