Норберт Ґланцберґ – автор відомих хітів Едіт Піаф

Норберт Ґланцберґ – композитор родом з Франківщини, який написав пісню, що стала музичним символом Франції. Його хіти виконувала всесвітньо відома співачка Едіт Піаф. Повідомляє “Frankivsk-trend“.

Дитинство та юність Норберта Ґланцберґа

Норберт Ґланцберґ народився 12 жовтня 1910 року в містечку Рогатин на Франківщині, яке в той час знаходилося в складі Австро-Угорської імперії. Його батько Шмуель Гланцберг був дрібним торговцем.  Після народження сина родина емігрувала в Німеччину, де оселилася в місті Вюрцбург у Баварії.

В 1914 році сталося чимало подій, які вплинула на подальшу долю музиканта: розпочалася Перша світова війна. Батька Норберта Ґланцберґа призвали до війська, а хлопчикові мати купила піаніно, адже як ніхто вірила в талант сина.

В 14 років юний Норберт почав відвідувати Вюрцбурзьку консерваторію і одразу звернув на себе увагу як на перспективного та талановитого молодого музиканта. В консерваторії його називали «божественно талановитим». Норберт Ґланцберґ навчався в класі директора навчального закладу Германа Цильхера, який був одним із засновників моцартівського фестивалю.

Однак, вже через три роки майбутній композитор покидає консерваторію та починає працювати концертмейстером в театрі. Йому доручили керівництво одразу декількома операми.

композитор

В 1929 році Норберт Ґланцберґ відправляється у місто Аахен, де акомпонує для балетної трупи. Перше визнання прийшло до композитора після виступу в берлінському театрі «Адміралспаласт», де якраз готували до показу нову постановку «Королева чардашу». Акомпанемент Норберта Ґланцберґа настільки вразив автора постановки Імре Кальмана, що він запросив уродженця Франківщини постійно працювати в театрі.

Одночасно з театром Норберт Ґланцберґ працює над музикою для звукових фільмів, які активно почали знімати в Німеччині. Його пісня до фільму «Фальшивий чоловік» стала справжнім хітом сезону.

Однак, все змінило зростання нацистських настроїв в країні. Кіностудія перестала працювати з євреями, а самому композитору погрожували гестапо. Тому, він змушений був покинути країну та емігрувати в Францію.

Знайомство з Едіт Піаф

У Франції композитора застала Друга світова війна. Його покликали до армії в піхотні частини Польської армії. Почуваючи себе некомфортно серед польських солдатів, Норберт Ґланцберґ дезертирував і пішки дійшов до центру біженців, що знаходився неподалік Марселя.

В місцевих кафе композитор зустрів багато відомих зірок, серед яких: Тіно Россі, Морісом Шевальє. Одного дня Норберт Ґланцберґ зустрів свою давню знайому, яка до того часу стала відомою зіркою – Едіт Піаф. Співачка якраз збиралася в гастролі по не окупованій німцями частині Франції і шукала піаніста.

Однак, ситуація в Франції почала загострюватися: нацисти масово виловлювали євреїв. Едіт Піаф переховувала свого друга вдома у бабусі. Протягом усього часу окупації Норберт Ґланцберґ змушений був переховуватися у своїх друзів. На щастя, безжалісна нацистська машина смерті оминула його.

І після завершення Другої світової війни він продовжував творити. 15 жовтня 1951 року побачила світ його пісня «Padam, рadam»  написана для Едіт Піаф. Пісня стала справжнім хітом 20 століття та своєрідним символом Франції. Композиція увіковічнила імена Норберта Ґланцберґа – уродженця України та великої співачки Франції – Едіт Піаф.

Comments

.,.,.,.