Ідеї, котрі можуть бути актуальними для стартапів на Франківщині

Івано-Франківськ – невеликий та прогресивний обласний центр. Місто можливостей для багатьох бізнесів та стартапів. Тут чудово почуває себе, до прикладу, ІТ-сфера. Релоковані підприємства зі сходу та півдня України, часто, обирають саме Франківськ, аби перемістити своє дітище, пише frankivsk-trend.in.ua. Можливостей багато, але яку діяльність для власної справи обрати? Далі – про кілька ідей, які були б актуальні для стартапів на Франківщині.

Де взяти ідею

Перш за все, потрібно зайнятись дослідженням ринку та своєї цільової аудиторії. Треба зрозуміти – кому ви хочете продавати свій продукт чи послугу, що може зацікавити вибрану групу людей? Краще одразу відмовитись від аналогів чи копій. Буває й таке, що унікальний товар чи послуга не мають попиту. Саме тому, потрібно виділити час та глибше вивчити проблеми, потреби, бажання цільової аудиторії.

Буває, що ідея з’являється спонтанно. Наприклад, у розмові з близькими чи друзями, ви почуєте від них певну потребу. Через власне бажання допомогти, у вашій голові може з’явитись вирішення для цього запиту.

Слід також чітко зрозуміти різницю в поняттях стартапу та бізнесу. Стартап передбачає пропозицію нового продукту, або вдосконалення вже наявного. Ціль – спростити життя, розв’язати певне питання та задовольнити потребу. Стартап – завжди  комерційний проєкт.

Щоб знайти ідею для власного діла, можна користуватись, наприклад, готовими продуктами зі закордонних ринків. Також в основу ідеї може лягти розв’язання власної проблеми. Корисно досліджувати різні ситуації цільової аудиторії. Наприклад, чому певна робота виконується неефективно, на це йдуть великі затрати часу та коштів, а результативність залишається неефективною? Що можна зробити, аби змінити ситуацію?

Слід проаналізувати, які важливі процеси у житті людини можна полегшити? Наприклад, аби швидше орендувати чи купити житло, офіс, без довгих черг записатись до лікаря, отримати візу в коротші строки й т.д. У пошуках ідей та нового корисного досвіду, слід відвідувати лекції, конференції, слухати досвідчених бізнесменів. Їх поради, однозначно, стануть в пригоді.

Втім, якщо ви хочете провадити стандартний бізнес, без пропозицій новинок,  розв’язань проблем, то такий процес не буде називатись стартапом. Стартап – щось нове, орієнтоване на закордонні ринки.

Тож, поговоримо про ідеї стартапів, які були б корисними для франківців, в межах області та міста.

Маркетплейс

На перший погляд, може видатись, що онлайн-торгівля є не успішною ідеєю. Втім, реальність така, що суспільство, в тому числі українське, поступово відходить від звичних покупок у магазині. Коли ми зіштовхнулись з карантинною реальністю – це був шок. З часом, франківці зрозуміли, що купляти, не виходячи з дому – зручно та просто. А з лютого 2022 року виходити до улюбленого торгового центру може бути дуже небезпечно.

У свій час, франківці стали свідками, як успішно IKEA зайшла на український ринок. І це лише шляхом онлайн торгівлі, без відкриття звичних точок продажу.

Так, франківському маркетплейсу доведеться зіштовхнутися з такими гігантами як OLX, Rozetka та Prom.ua. Втім, не варто вішати носа, адже ринок ще недосліджених ніш товарів є дуже великим. 

Як варіант можна розглядати вихід на ринки Африки, Латинської Америки, Індії, де інтернет-торгівля перебуває у зародковій стадії. Можливо, не доведеться навіть вигадувати чогось нового. Багато успішних ідей з ринку Заходу, ще не є реалізованими у перелічених країнах. Слід також пам’ятати, що успішна торгівля вимагає багато інвестицій.

Доставляння їжі

Якщо повернутись знову до карантинних часів, можна прослідкувати, наскільки сильно тоді зріс попит на послуги з доставляння їжі. Наприклад, у 2018 – це було 50 млн доларів від загального ринку, а вже наприкінці 2021 року – 300 млн. Втім, реалії 2022 та 2023 для сервісів доставляння зовсім невтішні. Ця ринкова ніша скоротилась на 40%, порівняно із довоєнним часом.

Попри те, що продовжують діяти постійні сервіси Bolt та Glovo, ринок доставляння їжі майже повністю є вільним. Так, в Британії, 12% харчових продуктів громадяни отримують саме завдяки подібному сервісу. В Україні – це лише 1%. Франківці можуть успішно зайняти частку від такої великої та вільної ніші. 

Сучасність налаштована на екологічність та здорове харчування. Можливості дозволяють обрати певний специфічний продукт чи послугу та доєднати до цього сервіс доставлення. Благо, місця вистачить для втілення не однієї ідеї.

Спеціалізовані онлайн послуги

Багато сфер сучасного життя перейшли у режим онлайн. Втім, для успішного стартапу – це лише плюс. Франківцям варто задуматись про те, як оригінально можна застосувати власні знання та освіту. Можливо, ви психолог, або гарно володієте мовами? Може, ви хороший музикант чи художник? Всі ці навички згодяться для власного стартапу.

Не таємниця, що в сучасних реаліях допомога психолога є надважливою, тому потреба в подібних спеціалістах є великою. Звичайно, психологічною консультацією зараз нікого не здивуєш, як і репетиторством. Для стартапу потрібно внести новизну. 

Франківцям варто задуматись, як можна урізноманітнити подібні послуги в онлайн-режимі, аби вони були корисні, наприклад, іноземцям. Знайти психолога чи репетитора  в мережі – не проблема. А зробити на базі цього стартап з оригінальною та потрібною ідеєю – це вже виклик. Втім, поле для діяльності – дуже широке.

Хендмейд

Напевно, така сфера діяльності не втратить актуальності ніколи. Креативні франківці можуть успішно зайти з власним стартапом у дану нішу та розвивати його не лише на українському ринку. Кожен товар завжди знайде свого покупця. І, хто зна, можливо, ви вже маєте в голові ідею якогось креативного крою одягу, нестандартного виду сумок, чи біжутерії? Можливо, ви вмієте оригінально оздоблювати інтер’єр, використовувати для цього нові матеріали?

Зазвичай, хендмейд, на старті розвитку, не вимагає значних інвестицій, аби знайти своїх перших покупців. У 2023 особливою популярністю користується одяг, прикраси, купальники, косметика, іграшки, оригінальні пакування, рюкзаки. Також до хендмейду можна віднести й харчові продукти. До прикладу, приготування здорової їжі.

Є стереотип, що корисне харчування дорівнює несмачному. Можливо, в голові якогось франківця є ідея як це можна змінити? Бо хто ж не любить смачно поїсти? Якщо до цього процесу додати ще й переваги для здоров’я – ваш стартап точно буде успішним.

Подібні послуги зручно реалізовувати через онлайн магазини. Наприклад, інстаграм пропонує безліч способів просування. Так, без інвестицій не обійтись, втім все залежить від бажання та наполегливості стартапера.

Екотуризм

Це ідеальна ідея для стартапу на Франківщині. Скільки гірських територій залишається малодослідженими? Втім, не горами єдиними. Власники ферм, або полів прекрасно можуть використовувати ці площі для зеленого туризму. Проводити фестивалі, організовувати проживання в сільських умовах, можливо, фотосесії серед квітучої природи чи відкрити ресторан просто неба – ідей може бути безліч.

Також своєї актуальності не втрачає й екстремальний туризм. Полоскотати нерви чи звільнитись від емоцій, зарядитись енергією на екстремальному спуску чи мандрівці горами, а, можливо, варто проводити квести? 

Перебуваючи за крок від прекрасної гірської місцевості, гріх не скористатись з її переваг. Варто пам’ятати, що подібний екотуризм є також цікавим та привабливим для іноземних туристів. А що це як не вклад у розвиток економіки та поширення культурних та автентичних цінностей Прикарпатського краю?

Comments

.,.,.,.