Франківськ – тихе, сучасне, європейське місто. Тут витає своя атмосфера, а вулиці дихають багатою історією давнього Станиславова. Місто, яким надихаються, в якому творять, живуть та працюють звичайні люди. Також на Франківщину приїжджають за особливими краєвидами, котрі стають окрасою численних фільмів, сюжетів та відеороликів, пише frankivsk-trend.in.ua. Про відомі кліпи, зняті на Франківщині – далі.
“Знаю я”
Співачка Руслана у 00-х, завдяки гуцульським мотивам та запальним танцям, внесла новизну в українську музику. Такого драйву як від “Диких танців” Євробачення точно не переживало. Не дивно, що під час репетиції, концертна сцена просто не витримала. До слова, багато кліпів Руслани наповнені запальними карпатськими мотивами, незабутніми краєвидами Франківщини та автентичним звучанням. Одним із таких став відеоролик до пісні “Знаю я”.
Вперше композиція прозвучала на “Таврійських іграх” 2001 року. Кліп знімали на Франківщині, а однією з локацій був Шешорівський водоспад. На той час то був рекордний, за мірками шоубізнесу, кліп. До фільмування залучили понад 250 спеціалістів. Це були працівники семи компаній з кількох країн.
Також використовували єдину, на той час, в СНД систему “Пілот” для знімання з гелікоптера. Користувались двома кранами для операторів, один з яких раніше долучили до роботи над “Титаніком”. Учасники знімальної групи сконструювали спеціальну техніку для кругового обльоту (такий ефект як у “Матриці”). Для більш ефектного видовища використали багато фотоапаратів та дві кінокамери.
“Знаю я” став першим кліпом на території СНД, котрий знімали для мережі кінотеатрів у форматі Dolby Digital (реалізується за допомогою спеціальної акустичної системи 6.1).
Також сконструювали сцену посеред водоспаду для концерту, що завдало чимало труднощів. Одним із найефектніших моментів кліпу можна вважати гуцульське весілля. До речі, все було справжнє: гуцули, традиційний одяг та саме весілля. На прохання знімальної групи, святкове дійство наречені перенесли на тиждень раніше.

“Йду на війну”
Відомий український гурт “Цвіт кульбаби” зняв кліп на пісню “Йду на війну”. Прем’єра відбулась у 2022 році. А знімання проходили у Франківську. Локацією обрали університет ім. короля Д. Галицького.
Щодо кліпу, вокаліст В. Марущак говорив, що пісня – це крик душі. Вона розповідає про страх та горе, про втрачене життя та постраждалих від війни українців. Пан Василь певний, що тих подій Україна ніколи не забуде.
Режисером обрали В. Скуратовського. За словами соліста, всі зорі стали як найкраще. В той час, на Прикарпаття був також відомий оператор Ю. Барсук, котрий погодився долучитись до знімання кліпу. Вирішили провести фільмування у Франківську, оскільки в Києві весною 2022 було небезпечно. Для відтворення сцен та особливої атмосфери вибрали сучасний навчальний заклад міста – університет ім. Короля Данила Галицького.
Пан Василь пригадував, що ідей було багато, в тому числі щодо локацій. Втім, соліст був проти відеороботи на руїнах. В цьому його підтримав Скуратовський.

“Весняні думи”
Коломийський гурт Hutsul Planet – гуцульський проєкт номер один у світі, також не залишили Франківщину без уваги. У 2021 цих музикантів називали “Відкриттям року”. А кліп на пісню “Весняні думи” став для гурту дебютним.
Знімання проходили у Верховинському районі Франківщини. На одній із вершин Чорногори – Шпиці, музиканти разом зі знімальною групою добу трудились не покладаючи рук. І зусилля були того варті. Також до фільмування, окрім самих музикантів, залучили альпіністів зі спортивно-гірського клубу “Білий камінь”.
Відеокліп вийшов дуже мальовничим. Самі учасники гурту вважають “Весняні думи” візитівкою українських Карпат. Тут є все: неповторність, мальовничість, самобутність та особлива магічна атмосфера. До знімання було залучено українського режисера та оператора Тараса Химича. Він відомий завдяки таким фільмам як “Жива” та “Король Данило”.
Засновник гурту М. Балух розповідав, що кліп був знятий в маловідомій місцевості Карпат, де не кожен турист зможе дістатись. В районі Шпиці рука людини практично не торкнулась природи. А краса ландшафту збережена ще первозданною. Пан Балух впевнений, що на Франківщину слід приїжджати, аби спостерігати подібні краєвиди та надихатись.
Також, через пізній прихід весни, кілька разів доводилось переносити знімання. Втім, до “Весняних дум” таки потрапили кадри зі ще засніженими схилами гір. Тарас Химич говорив, що головна ідея кліпу – показати красу карпатської природи, особливо після карантину (знімання відбувались у 2021 році).

“Мала”
Гуцул-Хуліган зняв у Франківську кліп до пісні “Мала”. Василь Мельникович розповідав, що кліп знімали протягом двох днів. Локацією обрали околицю міста та стареньку “хрущовку”.
Режисером був Володимир Шурубура – відомий кліпмейкер в Україні. Від того часу, коли з’явилась пісня, до народження кліпу пройшов рік. Співак пояснював це локдауном. Пісню та кліп намагались зробити максимально легкими та сонячними й, звичайно, про любов.
До знімання запросили акторів Івано-Франківського національного академічного обласного музично-драматичного театру ім. Франка. Після знімання постраждала лише невелика валіза, котра загорілась в полум’ї кохання головних героїв.

“Додому на Різдво”
Сергій Лазановський – переможець пісенного конкурсу “Голос країни”. Популярний співак у 2022 році зняв сентиментальний відеоролик на пісню “Додому на Різдво”. Для цього він, звичайно, приїхав у рідний Івано-Франківськ.
Про свою нову роботу Сергій розповідав, що для нього вона має особливе значення. Різдво – сімейне свято. Воно неможливе без особливої атмосфери, коли їдеш на святкування додому, до рідних. Втім, в силу повномасштабної війни, пісня набула інших сенсів. Багато хто з українців вже не повернеться додому, а дехто й зовсім не має до кого вертатись.
Також співак запевняє, що композиція вселяє надію у переможне майбутнє. Ми ще зможемо святкувати світле свято народження Христа у колі рідних. Українці будуть берегти пам’ять про тих, завдяки кому це стане можливим.
Пісня “Додому на Різдво” створена спільно з продюсером І. Батюком, фронтменом та саундпродюсером GREENJOLLY Р. Калином. Пісню співак написав ще у 2021, втім, відзняти кліп наважився лише взимку 2022.
У відео бере участь сам Сергій та його батьки. “Додому на Різдво” розповідає історію чоловіка, котрий захищає Україну та повертається на зимові свята додому. Він робить милий та зворушливий сюрприз своїм батькам, котрих грають мама й тато Лазановського.
За словами виконавця, батьки, без попереднього досвіду, мали певні труднощі на знімальному майданчику. Втім, для Сергія залучити їх було знаково та важливо. Сам процес був цікавим та захопливим для сім’ї.

“Lucky Wednesday”
Американський музикант, родом з Франківщини Влад Дебрянський у 2019 відзняв кліп на пісню “Lucky Wednesday”. Відбулось це на німецькому озері Франківська. Пісню співак написав ще у 2014.
Над зніманням трудився американський режисер, що походив з Херсону – Володимир Соловей. Про саму пісню співак розповідав, що написав її у ніч на середу – звідси така цікава назва. З Володимиром познайомився ще у 2007. Як виявилось, він був родом з Херсона, а в 90-х переїхав до Бостона. Соловей мріяв знімати кіно.
Ідея роботи над кліпом, саме у місті, виникла у Дебрянського випадково. Володимир Соловей їхав до Праги через Франківськ. А Дебрянський якраз в той час тут відпочивав. Так чоловіки вирішили зустрітись. Друг показав нову камеру та запропонував познімати. Музикант погодився. Вони пішли на німецьке озеро та зняли декілька відео для пісні “Lucky Wednesday”. Співак розповідав, що переслідував ціль зафіксувати красу природи.