Перший кінотеатр Івано-Франківська

Чимало людей полюбляють переглядати фільми в кінотеатрах і насолоджуватися атмосферою процесу. Фільми, які тільки виходять у світ, не одразу можна знайти у мережі Інтернет. Тим паче в давнину взагалі не було таких можливостей, тому люди частенько відвідували кінотеатри, щоб переглянути улюблену кінострічку, відпочити, розважитися та відволіктися від сірих буднів, пише frankivsk-trend.in.ua.

Мандрівні кінотеатри

Цікавим аспектом історії є мандрівні кінотеатри. У 1895 році брати Люм’єри запантентували кінопроектор, до якого додали стрічкопротяжний механізм. Станіславів, у свою чергу, ніколи не відставав від технічного прогресу Австро-Угорської імперії, тому тут завжди впроваджували різні цікавинки, і однією з них стало саме кіно. До Івано-Франківська часто заїжджав мандрівний кінотеатр пана Оессера, який влаштовував показиу приміщенні сучасної філармонії. Прогрес Станіславова завжди був дуже помітним у різних галузях життя та ніколи  не відставав від прогресу.

Перші кінотеатри Станіславова

У 1908 році у Станіславові відкрили стаціонарний кінотеатр, який мав назву «Уранія».  Він знаходився за вулицею Івана Франка. З часом його перенесли в нове приміщення за вулицею Сапежинській. Звичайно, що на цьому прогрес міста не зупинився, оскільки вже у 1910 році відкрили новий кінотеатр «Олімпі»”. Пізніше радянська влада перейменувала його на кінотеатр Шевченка. Так, як люди полюбляли відвідувати саме такі місця, то відкривали їх багато. Тим паче розвиток міста завжди залишався на високому рівні, незважаючи на різні історичні події, які відбувалися у ті часи.

У 1914 році було відкрито ще один кінотеатр у готелі «Австрія». Саме його зал увійшов у історію, тому що там 3 січня 1918 року депутати ЗУНР ухвалили акт Злуки з УНР. У всіх згаданих кінотеатрах демонстрували лише німе та чорно-біле кіно. Через Першу світову війну «кінематограф» Станіславова занепав, проте справжнє відновлення цієї галузі відбулося після війни. Найперший кінотеатр був створений за Польщі та називався «Уранія». Точної дати відкриття його невідоме, але є ймовірність, що він запрацював у березні. Власниками кінотеатра «Уранія» колійовий інженер пан Гарасевич і пан Саламон. Саме вони облаштували його згідно з найновішими технічними вимогами.  На це довелося витратити чимало коштів.  Все обладнання закупляли у французької фірми, адже вона була провідною у галузі кінематографії, тому власники й надали їй перевагу.  Проте власники отримували й вигідні пропозиції від пруських компаній. У серпні 1909 року в кінотеатрі «Уранія» було продемонстровано короткометражний фільм-феєрію «Калейдоскоп». Проте найцікавіше те, що це був перший кольоровий фільм, який дивилися мешканці Станиславова. Прогресивність власників дуже впливала на тогочасність, тому що у їхньому кінотеатрі демонстрували фільми освітнього характеру. Вони познайомили глядачів з життям, природою, звичаями різних країн. Програма кінотеатру змінювалася кожен тиждень. «Уранія» користувався великим успіхом, хоч інколи й піддавався критиці.

За радянських часів кінотеатр, на жаль, ліквідували, а у будівлі розмістили ляльковий театр. 

Comments

.