Державна концертна організація, названа на честь австрійської та української оперної співачки Маланюк Ірини.
Чим славиться філармонія і які відомі особистості її відвідували, ми дізнаємось у цій статті на frankivsk-trend.in.ua.
Період становлення
Філармонія була заснована 1 листопада 1940 року з метою проведення концертної діяльності в області. Згодом вона стала центром усіх музичних подій на Прикарпатті. Спочатку вона діяла лише на одній сцені з музично-драматичним театром імені Івана Франка, але згодом була переміщена в історичну будівлю на вулиці Шевченка, 1. Коли музико-драматичний театр у 1980 році переїхав у нову будівлю, то попереднє місце почало повністю належати філармонії.
Філармонія знаходиться на розі вулиць Леся Курбаса та Соломії Крушельницької, тому кожен житель області знає де її знайти без карт.
Сама будівля має досить цікавий вигляд, але й не менш цікаву історію.
Саме наприкінці 18 століття був оголошений конкурс на кращий проект будівлі. Охочих, які взяли участь, було доволі багато, але перемогу здобув незнайомець Мілковський, який показав доволі красивий проект будівлі і при цьому за невеликі гроші – на той час це були не гривні, а ринські злоті і сума за будівлю становила 90 тисяч таких ринських злотих. Як виявилось пізніше, Мілковський – це був псевдонім чоловіка, а сам чоловік був інженером міської залізниці і називався Лапіцький Юзеф.
Після укладеної угоди між двома сторонами почалося активне будівництво, яке закінчилось 22 листопада 1891 року. Саме в той день відбулось урочисте відкриття будинку, хоча готова була лише менша половина проекту.

В кінцевому результаті будівля була збудована в дуже екстравагантному стилі: пишний електричний формат, купол над наріжною частиною та чотириколонний портик. В той час, театр був однією з найголовніших архітектурних прикрас міста Станіславова.
Але під час Першої Світової війни споруда зазнала великих руйнувань, які потрібно було відновлювати значний період часу. Але і реконструкція пішла на користь філармонії, тому що дещо було змінено і це покращило комфорт для майбутніх глядачів: була зменшена висота сцени, щоб глядачам було зручно за всім споглядати а також поглиблена оркестрова яма.
Вже грунтовна реконструкція відбулася в 1928-1929 роках і той вигляд будівлі , який реалізували архітектори тоді, зберігся і до сьогодні.

Перші зірки у філармонії
У 1987 році на будівлі з’явилась табличка зі словами: “В цьому будинку в кінці XIX – на початку XX століття виступали корифеї українського театру Марія Заньковецька, Микола Садовський та оперні співаки зі світовим ім’ям Соломія Крушельницька та Олександр Мішуга».
У філармонії виступали зірки української сцени такі як Г. Юра, Л. Курбас, І. Паторжинський, І. Маланюк, І. Козловський та багато інших.
З концертними виступами сюди приїжджали такі співаки як Соломія Крушельницька, Марія Сокіл, Михайло Голинський, Роман Любинецький та інші співаки та музиканти, які були відомі в Україні та поза її межами.
Також у 1972 році в Івано-Франківській обласній філармонії було створено відомий вокально-інструментальний ансамбль “Беркут”, виступали групи “Співочі голоси” та “Пісня звеличує працю”.

Робота філармонії з 2000-х років
З кожним роком про філармонію дізнавалось все більше людей, приїжджало все більше народних артистів, ансамблів, музичних груп.
Квитки розкуповували зі швидкістю світла, особливо у вихідні дні і коли приїжджали нові визначні особи.
Крім цього, при філармонії були засновані нові ансамблі і групи: “Любисток” (2010 рік), “Діалоги” (2008 рік), тріо бандуристок “Пектораль” (2010 рік).

У 2017 році філармонія стала імені Ірини Маланюк, що для всіх причетних до цієї організації було великою честю. Ірина Маланюк була українською та австрійською оперною та концертно-камерною співачкою, про яку знала вся Європа, але в Україні про неї знало не так багато людей. Більше почали цікавитись тоді, коли назвали обласну філармонію на її честь.
Зараз при Івано-Франківській обласній філармонії імені Ірини Маланюк функціонують симфонічний оркестр, камерний оркестр “Harmonia Nobile”, Джаз – квартет “Art Prestige”, вокально-інструментальний ансамбль “Бревіс”, струнний ансамбль “Quattro corde” та дует “Діалоги” і тріо бандуристок “Пектораль”.

Обласна філармонія вважається історичним місцем, яким пишаються жителі міста і загалом усі поціновувачі мистецтва. Це місце, яке прожило історію, зустрічало багатьох відомих людей і дало можливість людям насолоджуватися українською культурою та мистецтвом.