Трембіта, цимбали та басоля: які музичні інструменти були поширені на Прикарпатті

 

Музичні інструменти з’явилися ще дуже давно. В них вкладали національні звичаї та традиційні особливості. Інструменти  та музика були надбання кожного окремого народу. На Прикарпатті було багато музичних інструментів, які з часом почали забуватися. Деякі з них популярніші за інші, однак усі вони формують музичний простір цього краю. Більше на сайті frankivsk-trend.in.ua.

 

Трембіта

6

Мабуть, найпопулярнішим музичним інструментом на теренах Гуцульщини є трембіта. Цей музичний інструмент має вигляд дуже довгої дерев’яної труби. Трембіти можуть мати довжину від 2 до 8 метрів, і цим вони довші тим вищий звуковий ряд. Колись трембіта була невіддільною частиною роботи пастухів в горах. Адже відстань полонини із селом була великою. Щоб тримати зв’язок із селом, чабани використовували саме трембіту. Так селяни знали де перебуває отара овець та їх пастух, як проходить випас худоби. Крім цього, саме за тінню трембіти визначали час, адже годинників в горах не було. Особливі “трембітні” звуки попереджували про небезпеку як чабанів, так і його отаву. Доходили вони й до села, тому в разі чогось катастрофічного, пастухи легко могли повідомити про проблему в село. За традицією, виготовляли трембіти з дерева, в яке влучила блискавка. Кажуть, інструмент з такого дерева звучить найкраще. 

У Карпатах без цього інструменту не обходилася ніяка подія. Трембіта мала особливе місце в гуцульських обрядах. Нею сповіщали про народження дитини, запрошували на весілля, та проводжали у вічність. Однак, із появою радіо та телебачення традиції почали відходити на другий план. Зараз в горах ви рідко почуєте звук трембіти. Цей музичний інструмент з’являється хіба що під час виступу оркестрів, на фестивалі чи окремих концертах. 

Цимбали

6

Якщо ви хоч раз були на традиційному гуцульському весіллі, то точно мали б чути як звучать цимбали. Зазвичай ними розпочинається весілля.  Цей музичний інструмент нагадує гуслі, а грають на ньому дерев’яними паличками. На Прикарпатті цимбали можна зустріти в троїстих музик. Троїсті музики – це ансамбль, у складі якого цимбали, скрипки, бубна. 

 Цимбали мають яскравий дзвінкий звук, який легко можна впізнати. В залежності від виду цимбалів, на них можна грати як сидячи, так і стоячи, тримаючи їх рукою або за допомогою спеціальних ременів. Репертуар дуже широкий – від весільних маршів до коломийок. А ще вальси, польки, гопачки та інші. В Україні музичний інструмент відомий ще з 17 століття. Цимбали все менше використовують під час концертів чи свят, однак набувають популярності сучасні пісні, мелодію який грають на традиційних інструментах. 

Сопілка

6

Сопілка в Україні відома ще з княжих часів. Цей музичний інструмент має дуже довгу та цікаву історії. Згадки про сопілку можна зустріти у багатьох літописах, датованих ще 10-11 століттям. Використовували їх пастухи та чумаки. У 20 століття сопілку почали використовувати як професійний інструмент. Безсумнівну, кожен з нас чув хоча б один вірш чи казку, в якому описується сопілка. У фольклорній та літературній творчості сопілка з’являлася дуже часто. Пригадайте хоча б “Лісову пісню” Лесі Українки чи інші твори. Усна народна творчість дуже часто містила казки, перекази та легенди пов’язані із пастухами, хлопцями, які мали біля себе вірну сопілку. Сопілка була інструментом, на якому можна було зіграти легку мелодію та розважитися. Використовували її й музиканти на весіллях. У поєднанні з іншими інструментами виходить дуже красива мелодія. 

Басоля

6

Басоля – це смичковий музичний інструмент, вірний супутник троїстих музик. Нагадує віолончель, має чотири струни. Однак за звуком басоля набагато гучніша. З’явився цей музичний інструмент в часи, коли почали зароджувати інструментальні ансамблі. До цього також використовували  басолю в народній творчості. Почути її звук можна було під час якогось свята чи весілля. У поєднанні з іншими інструментами, які використовувати музики, наприклад цимбалами, виходить красива, гармонійна мелодія, яка одразу нагадує про минуле.  Троїсті музики відігравали дуже важливу роль у побуті села. Вони грали на ярмарках, весіллях і ставали окрасою кожного свята. А ще додавали святу особливого колориту, адже виконували переважно танцювальні мелодії. Саме тому звучання музичних інструментів, які вони використовували, важко сплутати з чимось іншим. 

Дримба

6

Ну яке ж Прикарпаття без дримби!? Цей невеликий музичний інструмент використовувався переважно саме в гуцульській музиці. Своїм виглядом дримба нагадує звужену підкову зі смичком посередині. Музикант ніби щипає за смичок і у поєднанні з артикуляцією рота та диханням виходить мелодія. На Гуцульщині за допомогою дримби вчилися виконувати обрядові танці. Переважно, грала на інструменті мати та навчала дітей танцювати.  Особливістю гуцульської гри є мелодичність. Важливо не тільки ритмічно відтворювання звуків, але й виразність нот. 

Загальна назва інструменту “варган”, однак гуцульський варіант завжди називають дримбою. Важливо, що цей інструмент (варган) є одним із найдавніших у світі. Науковці зазначають, що він вплинув на створення сучасних музичних інструментів. 

Музика фільму “Тіні забутих предків”, який знімали у Карпатах, та зокрема на Івано-Франківщині, містила мелодію дримби. В народі “дримбою” називали нечепурну жінку, тому до цього інструменту було двояке відношення. Згідно з деякими повір’ями, на дримбі було гріх грати. Навряд чи зараз ви десь зможете почути дримбу, адже цей інструмент перестали використовувати. Ще у 20 столітті він поступово почав виходити із вжитку. Замінили його радіо та магнітофони. Однак, дримба є дуже важливою частиною фольклору та гуцульського музичного побуту. Це невід’ємна частина історії, яку потрібно досліджувати, щоб краще розуміти минуле, та те, який вплив воно мало на майбутнє.

 Всі музичні інструменти – невіддільна частина культурної традиції тих часів. Почувши звуки трембіти чи цимбал можна уявити, як жили та веселилися люди колись. Адже без минулого не буде майбутнього.

Comments

.,.,.,.