Там живуть фільми: історія франківських кінотеатрів

Ми ходимо в кінотеатри, щоб подивитися новинки кінопрокату, зустрітися та провести час з друзями, або просто розслабитися після важкого робочого дня. Далі на frankivsk-trend.

Однозначно, є ті, які детально слідкують за виходом стрічок, щоб піти на їх прем’єру. В когось робота пов’язана з кіномистецтвом. Хтось ходить в кіно на побачення, зустрічається там з друзями чи проводить час із сім’єю. Бо разом і веселіше, і є з ким потім обговорити фільм.

 Історія кінотеатрів Івано-Франківська наповнена цікавими фактами та людьми і якщо ви любите проводити там час – вам буде цікаво це дізнатися.

Перший кінотеатр і перше кіно

1

1895 рік. Важлива дата для всіх людей, пов’язаних з кіноіндустрією. Сенсація на сторінках газет “Брати Люм’єри запатентували кінопроектор”. І хоча на той час вже були кінематографи, цей дозволив дивитися стрічки одразу великій аудиторії. Це було величезне відкриття. Того ж року у Парижі відкрили перший кінотеатр. 

Тодішній Станіславів не відставав. Тут, кіно з’явилося всього лише через два роки – в 1897. Це був одноразовий перегляд краєвидів Лондона та Парижа, а також перегляд сценки “Діти, що граються”. Потім, в місто приїздили мандрівні театри. Зал для показів їм виділили у філармонії. 

Але кіноіндустрія в світі набирала обертів і ставала дуже популярною. Це було щось нове та цікаве людям. Тому, в  1908 році в Станіславі нарешті відкрився перший кінотеатр. Він знаходився на вулиці Франка та називався “Уранія”. Через два роки відкрився ще один – “Олімпія”. 

У 1914 році відкрився третій кінотеатр “Австрія”, зал якого увійшов в історію. Саме в ньому було підписано акт Злуки з УНР.

Крім цих трьох, у місті був і четвертий кінотеатр “Полонія”. Він був одноповерховим та маленьким. Звісно, у всіх кінотеатрах показували тільки німі чорно-білі стрічки.

Повоєнний та радянський період

1

У повоєнні роки Першої світової в Івано-Франківську було шість кінотеатрів. Додалися кінотеатри “Казино”, “Беллона” та “Тор”. 

В “Торі” показали перший фільм зі звуком. Пізніше там почали “крутити” кольорове кіно. Під час Другої світової війни дивитися фільми в “Торі” можна було тільки німцям. 

В радянський період декілька кінотеатрів змушені були закритися, інші – перейменували. Набували популярності покази фільмів “просто неба”. На будинку малювали білий квадрат, навпроти ставили стільці чи лавки для глядачів. 

В 1955 році побудували кінотеатр “Трембіта”. В ньому показували фільми в літній період. Збереглася будівля “Трембіти” і до сьогодні.

За радянський період кінотеатри в Івано-Франківську то закривали то відкривали, перейменовували, переносили та зносили. Їхня кількість то збільшувалася, то знову зменшувалася. Найдовше з усіх протрималися “Космос” та кінотеатр імені Івана Франка. Зрештою, двохтисячний рік для Івано-Франківська розпочався без кінотеатрів.

Сучасність

Зараз, в Івано-Франківську працюють два найбільших кінотеатри – “Космос” та “Люм’єр”.

Оновлений “Космос” відкрив свої двері для глядачів у 2004 році. В ньому працює декілька залів  та кафе. 

“Люм’єр” почав працювати у 2006 році. В ньому діють чотири зали. В залі “Рубіновий” 128 місць та є VIP-зона з окремим входом. Також, є декілька кафе в яких можна з’їсти щось смачненьке  чи випити каву перед показом фільму. 

Comments

.,.,.,.